Özlem Öven

Benim Hikayem

1975 İzmir doğumluyum. ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Sonrasında çok uluslu kurumsal bir şirkette çalışmaya başladım. Sağlık koçluğu yolculuğum 2015 yılında fibromiyalji ve haşimato tanısı almamla başladı. Bu tarihten birkaç yıl önce de İBS ve helikobakter piori tanısı almıştım. Haşımato tanısı almadan önce yaklaşık 1,5 yıl sağlık anlamında çok sıkıntılı bir dönem geçirdim. Aşırı yorgunluk, halsizlik, durmayan saç dökülmelerim vardı. Yaşam kalitem çok düşüktü ve stresle başedebilme kapasitem sıfırdı. Zamanla başedemediğim bu streslerde vücüdum kendini kapatmaya başladı, Bayağı şalter attırıyordu! Her zaman kolaylıkla yaptığım işlerimi yapamaz hale gelip enerjisiz, mutsuz, yılgın, yığılacakmış hissiyle, tansiyon iniş çıkışlarıyla, çarpıntı, anksiyete ve iç sıkıntılarıyla yaşamaya başladım.

Çok uzun bir süre doktor doktor dolaştım, bana ne olduğunu anlamaya çalıştım ama hasimato dışında başka önemli birşey bulunamıyordu. Aslında haşimato otoimun bir hastalık olduğundan zaten tüm bu belirtileri yapabilecek kapasitedeydi fakat klasik tıpta bu detaylara hiç inilmiyordu. Her doktor bir ilaç verip gönderdi işler iyice çıkmaza girdi. Bu sefer de vücudum kimysal hassasiyeti oluşturarak bütün ilaçlara tepki vermeye başladı. Ağır anksiyete ataklarıyla boğuştum. Kimyasal ilaçları tamamen kesip uzun süre nöral terapi ile devam ettim. Nöral terapi ile HPA aksı çalışılarak vücut regüle ediliyor ve uzun süreli iyilik hali sağlanıyor. Vücudumuzda anksiyeteyi tetikleyen en önemli sebeplerin beslenme ve hormon dengesizlikleri olduğunu Fonksiyonel Tıp eğitimi alırken öğrendiğimde, sağlığımın sorumluluğunu elime aldığımda ve bu yolculukta her zaman bana destek olan çok özel doktorlarla ilerlediğimde herşey değişti.

Kendi hikayemden yola çıkarak özellikle anksiyete, akıl sağlığı ve hormon dengesi üzerine çalışmaya karar verdim.

Bu yola çıkma sebebim öncelikle kendimi çözmek, vucudumun neden bu tepkileri verdiğini anlayıp onu iyileştirmek, düşünce yapımı, beslenme şeklimi değiştirmek ve sonrasında da bu öğretileri paylaşıp yaymaktı, ve öyle de oldu!

Yolu buraya düşen herkesin birçok ortak noktası olduguna ve bunların bizi araya getirdiğine inanıyorum.

Sizlerle çalışıp sağlıklı yaşam yolunda ciddi bir dönüşüm başlatacağımiza eminim.

SERTİFİKALAR